O nás

Ahoj všichni, 

zajímá vás, kdo jsme...kdo jsem já a co nás přivedlo k nápadu natočit videokurz?

Já se jmenuji Dana Mureşan Ryglová a už tak asi jedenáct let učím v Plzni kurzy šití a samozřejmě i konstrukcí střihů. Šiju v podstatě od dětství, ale o tom se víc můžete dočíst v blogu ;o).

Všechno o živých kurzech najdete na www.kurzysiti-plzen.cz, dílny máme v Plzni a učím opravdu nač si vzpomenete. Od začátečníků přes "pokročilky", patchwork, kabelky, úplety, hračky, střihy...prostě po čem dušičky šitíchtivých nadšenců zatouží. A dělám to neskutečně ráda.

Samozřejmě, že na kurzy se postupně navázal prodej šicích strojů, pomůcek, galanterie a před nedávnem i metráže. Obchůdek máme zatím maličký, ale hýčkaný a vlídný. Stroje prodáváme na e-shopu Dalenka.cz a najdete je i v obchůdku. Jak při bližším zkoumání určitě brzy zjistíte, trpím závislostí na Brotheru. Mám ho doma, máme jich plnou dílnu a jsou to moji velcí oblíbenci. Spolehliví pracanti s intuitivní obsluhou. Druhou značkou, co máme i na obchůdku, jsou celkem nově Garudany, které se nám líbí a zkoušíme, jak nám padnou.

V obchodě máme pobočku zásilkovny, takže je pro nás snazší rychle expedovat balíčky zákazníkům. Jestli máte chuť nahlédnout do našeho obchůdku, pusťte si videoreportáž Zásilkovny - Příběhy výdejních míst, kde o nás v červnu natočili jeden z dílů.

Video najdete zde

A protože ne všechno mohu dělat sama, jednak to nejde stihnout a za druhé prostě všechno neumím, fungujeme jako malá rodinná firma. Mojí nepostradatelnou pravou rukou je moje "skorosnacha" Lenka Terelmesová, která mi pomáhá s fakturacemi, e-shopem, weby, maily, smlouvami a papíry všeho druhu. Pracuje se mnou nejdéle a už bez ní neumím být. Když je třeba pomáhá s kurzy a zakázkami moje dcera Alena Ryglová, která sklony k "hadrářství " podědila. Navíc dostala do vínku výtvarné nadání a určitě zanedlouho její práce uvidíte i tady. Důležítým členem týmu je i můj mladší syn Zdeněk Rygl, který se specializuje na servis strojů a pomáhá s obchodem. Služebně nejmladší je lektorka Petra Fenclová, která mi pomáhá zvládat nápor začátečníků. 

A jak došlo na videokurzy?

Pokud mám říct úplnou pravdu, řešíme to už asi čtyři roky. Dokonce jsme jedno studio postavili a zase zrušili, protože jsem pořád měla spousty pochybností a v podstatě jsme udělali jen pár nepříliš dobrých pokusů. Také nutno přiznat, že jsme měli málo zkušeností s natáčením na to, aby videa byla hezká. Posledním důvodem, proč to dříve nedopadlo, bylo to, že vždycky byla nějaká "důležitější" práce a "málo času". 

A jak se to zlomilo? Paradoxně díky koronaviru. V březnu hned na začátku prvního nouzového stavu jsme chtěli prostě pomoci..nic víc, nic míň. Zapojili jsme se do šití roušek se spolkem Babíkov, který jako hlavní organizoval sbírku roušek pro Podolskou nemocnici. Nasdílela jsem prosbu o pomoc na facebookové stránce Kurzů šití a do naší skupinky Šití - kouzla z látek a nití. Děvčata volala po návodu a tak jsme s mužem narychlo natočili video, jak ušít skládanou roušku. Jen tak na mobil, bez stříhání - jak jsme v té chvíli dokázali. A hned jsme ho na Faceebooku a posléze i na Youtube poskytli všem, co potřebovali pomoc. A tak vlastně vzniklo Šití s Danou. Pojmenovali jsme tak narychlo Youtube kanál, kam jsme video nahráli. Můžete se tam podívat na moji premiéru před kamerou :-)   Video najdete zde.

To, co se pak dělo, bylo neuvěřitelné, lidé psali, volali, děkovali. Počty shlédnutí byly neskutečné, na FB watch 844 tisíc a na youtube 64 tisíc. Byl to pro mě opravdu šok.  Nejvíce mi v dalším rozhodování pomohla slova chvály za srozumitelnost a názornost. Snad jen díky tomu jsem se nakonec opravdu odhodlala. 

A  aby byl příběh celý, je nutno dodat, že zmíněné video Zásilkovny k nám přijel natáčet kameraman Martin Doležal a právě on mi dodal poslední potřebnou kapku odvahy. Během dne jsme se domluvili, že nám Kurz šití pro začátečníky natočí a to také udělal....a tradááá.... video kurzy Šití s Danou jsou realitou.

A protože je nám jasné, že začátečníci jsou jen začátek, už vymýšlíme co dál.

Tak se máte nač těšit ;o).